Delphi gyárlátogatás Szombathelyen
A Delphi Automotive PLC a világ egyik piacvezető, személy- és haszonjármű-ipari technológiai beszállítója. Az angliai Gillingham-i központú Delphi 33 országban működtet jelentős műszaki központokat, gyártóüzemeket és ügyfélszolgálati létesítményeket. Lehetőségünk nyílt betekinteni az óriásvállalat egyik jelentős gyártóbázisába, a szombathelyi üzembe, ahol testközelből láthattuk a vezérlő- és irányítóegységek születését.
A gyárral való ismerkedésünk Tancsics Róbert ügyvezető igazgató előadásával kezdődött, aki részletesen bemutatta a Delphi anyacéget és a szombathelyi gyárat. Előadásában kiemelte: a vállalat világszerte 126 gyárat és 15 fejlesztési centrumot üzemeltet, és technológiai cégnek vallja magát, amelyre 20 000 fejlesztőmérnök és a bevétel 10%-os K+F visszafordítási aránya a bizonyíték. Tíz évvel ezelőtt teljes portfóliótisztításon ment át a cég, melynek eredményeképpen 3 fő profilt (megatrendet) jelöltek ki: a Safe (járműbiztonság); Green (környezetbarát megoldások), valamint a Connected (összekapcsolt rendszerek).
Safe: bár a halálos járműbalesetek száma az elmúlt években világszerte csökkenő tendenciát mutat, tovább kell haladni a járműbiztonsági rendszerek fejlesztésének útján, és a járművezetőt még a baleset bekövetkeztét megelőzően támogatni kell. Akár fél másodperc is kulcsfontosságú a baleset-megelőzés szempontjából. A passzív rendszerek piaca már telített, új fejlesztések, melyeket beszállítók végeznek, nagy valószínűséggel nem lesznek nagy volumenben, ezért a hangsúly áthelyeződik az aktív biztonsági rendszerekre. A cél a „zéró baleset” elérése, a jelenlegi aktív járműbiztonsági rendszerek – köztük a sávelhagyásra figyelmeztető rendszer, az automatikus fékezés vagy a közlekedési táblákat felismerő rendszerek jelentősége kiemelkedő ennek elérésében. Ahogy a legtöbb technológia, lassan ezek a rendszerek is luxus kiegészítőből alapfunkciók lesznek, és a kisebb kategóriájú járművekben is elterjednek.
Green: kulcsfontosságú tendencia, melyben több tényező is szerepet játszik: a klímaváltozás, a nagyobb olajárak, az olajtól való függéssel kapcsolatos növekvő aggodalmak, valamint a tüzelőanyag-gazdaságosságra és a szén-dioxid-kibocsátásra vonatkozó előírások. Néhány technológiai fejlesztés közvetlenül érinti a gépjármű károsanyag-kibocsátását, mint például a benzin- vagy dízelüzemű motorok befecskendezési rendszerei, míg más technológiák, köztük az alumínium elektromos vezetékek, amik a jármű össztömegét csökkentik, közvetett módon befolyásolják a kibocsátások mennyiségét.
Connected: a járműrendszerek területén napjainkban a rendszerek tartalmának növekedése tapasztalható, mivel a fogyasztók vezetés közben fokozott járműbiztonságot, személyre szabott alkalmazásokat, infotainment rendszereket, hatékonyságot és kényelmet igényelnek. Ráadásul az okostelefont használók számának növekedésével összhangban az eszközök összekapcsoltságát megcélzó tartalmakra vonatkozó igény is folyamatosan növekszik, miközben a járműbiztonság fenntartása továbbra is kiemelkedő jelentőséggel bír. A Delphi az összekapcsolt rendszereket több szinten értelmezi: egyrészt a járműben található egységek összeköttetését, másrészt maguk a járművek összeköttetését is.
A Delphi már több mint 20 éve van jelen Magyarországon, létesítményeiben több mint 220 millió euró értékű befektetést hajtott végre. A vállalat jelenleg négy magyarországi üzemet működtet – több mint 4000 fő alkalmazásával –, amely üzemek autóipari alkatrészeket állítanak elő piacvezető, elsősorban európai gépjárműipari gyártók számára.
A szombathelyi gyár 1991 óta gyárt csatlakozórendszereket, elektronikai és járműbiztonsági alkatrészeket.
A balassagyarmati üzem 2000 óta foglalkozik klímakompresszorok gyártásával (jelenleg a Mahle felvásárlása alatt áll).
A tatabányai üzem (mely 1999-ben kezdte meg működését, majd a Delphi 2012 novemberében vásárolta meg az FCI-tól) autóipari csatlakozóelemek gyártásával foglalkozik.
A szombathelyi gyár 1991 óta működik. Jelenleg a két telephelyen csatlakozórendszereket készítenek és fröccsöntött elemek, valamint fejlett elektronikai és járműbiztonsági alkatrészek gyártását végzik. Ezek közül a legfontosabbak az erőátviteli rendszerek vezérlői, a dízel motorvezérlő modulok, a tüzelőanyagszivattyú-vezérlők és a hidrosztatikus kuplung indítószerkezetek. Az elektronikai és biztonságtechnikai termékek között megtalálhatóak: fedélzeti elektronikák és LED- világítás-vezérlő modulok. Mindkét Delphi üzem a vezető európai járműipari gyártók beszállítója, és ISO/TS 16949 (minőségbiztosítási), valamint ISO 14001 (környezetvédelmi) tanúsítvánnyal rendelkezik.
A részletes ismertető után Láng Csaba termelési vezető vezette körbe szerkesztőségünk tagjait a gyárban. Először az integrált áramköröket szerelő gépeket, gépsorokat tekinthettük meg napi munkarend szerinti működésükben. Egy modern gép óránként 60 000 passzív elemet képes felhelyezni a nyákokra, melyek tokozása is helyben történik. A házak alumíniumöntvényeit beszállítótól vásárolja a cég. Minden gyártási fázist igen alapos teszt követ. A teszteket nem a végleges szoftverekkel végzik, azok funkciótesztjét ugyanis az autógyártók és a fejlesztők végzik, a gyárban elég a hardvereket tesztszoftverekkel ellenőrizni. Sok esetben a végleges szoftverfeltöltést nem is helyben végzik el. Alkalmunk nyílt betekinteni a laboratóriumba, ahol már a jövő technológiáit is tesztelik, de itt végzik el azokat a részletesebb vizsgálatokat is, melyek nem a gyártási folyamathoz köthetők. A minőségbiztosítás a gyártás fontos része, a folyamatok ellenőrzése és a termékek tesztjeinek köszönhetően a gyártási hibás darabok aránya 2 ppm alatt van a Delphinél.
Az előadóterembe visszaérve az igazgató urat kötetlen beszélgetés formájában kérdeztük a szombathelyi gyár jövőjéről, társadalmi szerepvállalásáról és az oktatásban betöltött szerepéről. A jövővel kapcsolatban derűlátó a gyár, ugyanis új termékek érkezése van kilátásban, ami a gyár további növekedését jelentheti, ráadásul a biztonsági rendszerek tömeges elterjedése megköveteli a gyártási volumen növelését. A gyár nem feledkezik meg a neki otthont adó város segítéséről sem. A Delphi szombathelyi csapatának a jótékonyság irányában történő figyelemre méltó elkötelezettsége számos, a helyi közösséggel kapcsolatos tevékenység keretében valósul meg: önkéntes segítségnyújtás az árvíz elleni védekezésben, a Vöröskereszt véradási kampányaiban való részvétel, év végi adománygyűjtés hátrányos helyzetű családok részére.
Az oktatásban is kulcsszerepet vállal a Delphi, ugyanis a Szombathelyen 2015 szeptemberében induló duális gépészmérnökképzés egyik gyakorlati képző partnere. A duális képzés nálunk új koncepció, amely lehetővé teszi, hogy a hallgatókkal képzésük legelső napjától kezdődően együtt dolgozzanak, és elősegítsék számukra a vállalatspecifikus ismeretek elsajátítását. A képzés remek lehetőséget biztosít mind a Delphi, mind a képzésre beiratkozó hallgatók számára, mivel a 3,5 éves tanulmányok során a hallgatók minden évben mintegy 24 hetet a Delphinél töltenek, így tanulmányaik befejezésekor mérnöki folyamataik alapos ismeretével rendelkeznek majd, így képesek lesznek hatékonyan a munka világába lépni. Jelenleg a dolgozók 17%-a rendelkezik felsőfokú végzettséggel.
Sokrétű tevékenységének köszönhetően a Delphi folyamatosan keres szakképzett munkaerőt. Elsősorban magasan képzett mérnökökre, főként szakmaspecifikus ismeretekkel és gyakorlattal rendelkező villamosmérnökökre és minőségbiztosítási mérnökökre van szükségük. Ugyanakkor középfokú végzettséggel betölthető karbantartói és technikusi álláshelyeket éppúgy folyamatosan hirdetnek, mint szakképzettséggel nem rendelkező gyártósori összeszerelő operátorokat.n