Újrahasznosított akkumulátorok magasabb hatásfoka

Kutatás mutatta ki, hogy az újrahasznosított katód aktív anyagok (CAM) nagyobb tisztasággal, jobb morfológiával és stabilabb elektrokémiai tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek jelentős előnyöket nyújtanak az akkumulátorok teljesítményében.

Az Altilium ACT1 létesítményében Devonban előállított újrahasznosított CAM alapanyagokkal végzett laboratóriumi tesztek bizonyították, hogy ezek az anyagok hosszabb ciklusélettartamot, gyorsabb töltési időt és alacsonyabb költségeket eredményezhetnek. A vizsgálatok szerint az újrahasznosított anyagokból készült akkumulátorok teljesítménye jobb, mint a kereskedelmi forgalomban elérhető magas nikkeltartalmú NMC 811 celláké, hiszen a cikluscellakapacitás meghaladta a 150 mAh.g⁻¹ értéket, ami jelentősen jobb a bányászott anyagok tipikus tartományainál. A kutatók megállapították, hogy az újrahasznosított CAM minták szemcsemérete és eloszlása jelentős előrelépést mutat, ami hozzájárul a jobb stabilitáshoz és a hatékonyabb ciklusviselkedéshez.
 

De miért?

Az újrahasznosított anyagok egyik legfontosabb előnye, hogy ezek a precízen szabályozott ipari gyártásból származnak, ellentétben a változó minőségű és finomítást igénylő szűz bányászott fémekkel. Az újrahasznosított anyagok egyenletesebb minőséget biztosítanak, mivel azok már egyszer átestek egy ipari feldolgozási folyamaton, amely során az összetételük optimalizált és tisztított lett. Ezzel szemben a bányászott fémek minősége jelentős eltéréseket mutathat az érclelőhelytől függően, és további komplex és energiaigényes finomítási eljárásokat igényelnek a kívánt tisztaság és szemcseméret elérése érdekében. Az újrahasznosított anyagok használata így nemcsak a gyártási folyamatok hatékonyságát növeli, hanem az akkumulátorok teljesítményét és élettartamát is javíthatja, miközben csökkenti a nyersanyagok kémiai instabilitásából és szennyeződéseiből eredő problémákat.

A technológiáról

Az Altilium egy brit tiszta technológiai vállalat, amely az elektromos járművek (EV) akkumulátorainak újrahasznosítására specializálódott. Saját fejlesztésű EcoCathode™ technológiájuk révén a használt EV akkumulátorokat és gyártási hulladékokat magas tisztaságú, akkumulátor minőségű katód aktív anyagokká (CAM) és előanyagokká (pCAM) alakítják át, amelyek elengedhetetlenek a fenntartható akkumulátorgyártáshoz. Az EcoCathode™ hidrometallurgiai eljárás több mint 95%-os hatékonysággal nyeri vissza a kritikus fémeket, beleértve a lítiumot, nikkelt és kobaltot. Ez az eljárás 20%-kal alacsonyabb költséget eredményez a kereskedelmi forgalomban kapható katódanyagokhoz képest, és 24%-kal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását a hagyományos hidrometallurgiai újrahasznosításhoz viszonyítva.

Az Altilium technológiája minden akkumulátorkémiához alkalmazható, beleértve az LFP (lítium-vas-foszfát), NMC (nikkel-mangán-kobalt) és LCO (lítium-kobalt-oxid) típusokat is. Ezenkívül az EcoCathode™ folyamat során a grafit több mint 99%-a is visszanyerhető, amely új anódok gyártásához használható fel. Az Altilium nemrégiben szabadalmi kérelmet nyújtott be az EcoCathode™ újrahasznosítási eljárásra, amely hangsúlyozza technológiai vezető szerepét az Egyesült Királyságban és elkötelezettségét a fenntartható EV akkumulátor újrahasznosítás iránt. Az EcoCathode™ technológia alkalmazásával az Altilium hozzájárul a brit akkumulátor-ellátási lánc dekarbonizációjához, elősegítve a fenntartható és alacsony szén-dioxid-kibocsátású akkumulátoranyagok előállítását, valamint csökkentve az importált nyersanyagoktól való függőséget.

Forrás: altilium.tech.