Duális szak- és főiskolai képzés Kecskeméten
A már hagyományosnak tekinthető tanévnyitó Welcome Day keretein belül, 2013. szeptember 2-án köszöntötte a kecskeméti Mercedes-Benz Gyár a duális szak- és főiskolai képzésben részt vevő új tanulókat. A 2013/2014-es tanévet 35 középiskolás és 10 főiskolás kezdi meg a duális képzésben, így jelenleg 118 fiatal folytat tanulmányokat Kecskeméten, a német minta alapján 2011-ben bevezetett rendszer szerint.
A Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. négy éve, 2009-ben hozta meg stratégiai döntését a duális szakképzés bevezetéséről. A hároméves szakképzés az első tanévben gépjármű-mechatronikus, mechatronikai karbantartó és gépjármű-előkészítő felületbevonó szakokon indult el, amely tavaly tovább bővült a szerszámkészítő szakmával is.
A duális főiskolai képzés – a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. és a Kecskeméti Főiskola (KEFO) Gépipari és Automatizálási Műszaki Főiskolai Kar együttműködésének keretében –, 2012-ben gépészmérnök szakon indult el.
A duális típusú főiskolai képzés abban különbözik a hagyományos főiskolai alapképzéstől, hogy a 10 hetes szorgalmi időszakokat 5 hetes gyakorlat, majd 4 hetes vizsgaidőszak követi. Nyáron, a nyári vizsgaidőszak után újabb 6 hetes gyakorlat következik, ami után négy hét szabadság jár. Az első évfolyamos diákok egy három és fél évre szóló gyakornoki szerződést kötnek a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft.-vel.
„A gyakorlatorientált duális főiskolai képzés lehetővé teszi a fiatal mérnökök számára, hogy későbbi hivatásukban a jövőbeni magas igényeknek megfeleljenek, és a vállalat értékes munkaerőként alkalmazhatja a friss „duális”- diplomásokat. Büszkék vagyunk arra, hogy a Kecskeméti Főiskolával és a Knorr-Bremsével közösen Magyarországon elsőként vezettük be a német mintájú főiskolai duális képzést és ezzel úttörő szerepet töltünk be a magyar felsőoktatásban is” – mondta Frank Klein, a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.
A duális szakképzés lényege, hogy a tanulók elméleti oktatása mellett a speciális gyakorlati ismeretek elsajátítására is nagy hangsúlyt fektetnek. Ebben központi szerepet játszanak az Ipari és Kereskedelmi Kamara által hivatalosan akkreditált oktatási és képzési központ, illetve a gyáron belül az egyes szakterületeken kialakított gyakorlóhelyek.
A duális képzés mind társadalmi, mind vállalati oldalról nagy jelentőséggel bír, hiszen egy növekvő szektor foglalkozási területén kínál biztos munkahelyeket, azáltal, hogy a jövő szakembereit gyakorlati szakmai és főiskolai képzéssel készíti fel munkájukra.
Úttörő feladatot vállalt magára a Kecskeméti Főiskola, amikor vállalati partnerei együttműködésével, német mintára megkezdte a duális típusú képzés kidolgozását és bevezetését – hangsúlyozza dr. Ailer Piroska, az intézmény rektora. Egyre nagyobb az érdeklődés a cégek részéről, ezért a választható szakokat is bővítettük – emeli ki prof. dr. Belina Károly, a GAMF Kar dékánja. Az új tanévben a járműmérnöki mellett a gépészmérnöki és a műszaki menedzser szakon is beindul a duális típusú képzés. A csatlakozó vállalatok különböző méretűek más-más igényekkel, de mi ugyanolyan nyitottan fogadjuk azt a céget, amelyik 1 hallgatót szeretne felvenni, mint amelyik 10-et. Eddig 16 cég lépett be a rendszerbe, amelyek a most induló tanévben közel elsőéves hallgató- val kötnek szerződést. A csatlakozók között nem csak Kecskeméten vagy térségében működő cégek vannak.