Magazin autószerelőknek, szerelés és javítás leírások, diagnosztika segédletek, a műszaki vizsga és eredetiségvizsgálat újdonságai RSS Magazin autószerelőknek, szerelés és javítás leírások, diagnosztika segédletek, a műszaki vizsga és eredetiségvizsgálat újdonságai a Twitteren Magazin autószerelőknek, szerelés és javítás leírások, diagnosztika segédletek, a műszaki vizsga és eredetiségvizsgálat újdonságai videók a Youtube-on

Karosszéria

A Volkswagen radaralapú ACC-rendszerének újrakalibrálása

 Az ACC, azaz Adaptive Cruise Control, tökéletes működéséhez elengedhetetlen a radarszenzor pontos beállítása. Beépítéskor a gyárban elvégzik a kalibrálást, azonban ha a jármű eleje megsérül, vagy valamilyen műszaki hiba miatt cserélni kell a radar egységet, újra be kell állítani a rendszert, ez pedig már valamelyik márkaszervizben történik.

 A radar alapú aktív tempomat rendszerek egyre nagyobb mértékben terjednek, a ma még extraként megvásárolható berendezés nagy segítséget nyújt a sofőrnek, és az esetleges balesetek elkerülésében is fontos szerepe van.
A rendszer hibátlan működésének elengedhetetlen feltétele, az hogy a radarsugarat kibocsátó szenzor megfelelően legyen beállítva. A beépítési környezet és a radaregység háza, nagyjából behatárolják a radarsugár irányát, azonban a rendszer megfelelő működéséhez finombeállításra van szükség, amely márkaszervizben végezhető el. Az ACC működését megvalósító radarok közül, csak az FDS radar igényel kalibrálást, a NDS radar nem. A közelradar szenzorjának érzékelési irányát, hasonlóan a holttér figyelő rendszer radarjához, meghatározza a beépítési környezet és az antenna karakterisztika. A beállítás célja, hogy jármű menettengelye és a radarsugarak tengelye párhuzamos legyen egymással.

A Volkswagen kalibrálási megoldása

A VW konszern által alkalmazott megoldásnál is elengedhetetlen feltétel a jármű menettengelyének meghatározása. Ezt futómű beállító pad és kerék jeladók segítségével végzik. Újrakalibrálásra akkor van szükséges, ha:

- a hibatároló hibát jelez,
- a hátsó futóművön állítást eszközöltek,
- a járművön futómű átalakítást végeztek,
- zártartó ki és beszerelésre került,
- ha feltételezhető, hogy a kereszttartót
például ráfutásos baleset vagy hasonló
következtében külső erőbehatás érte.
- jeladó vagy jeladó tartó csere történt,
- ACC vezérlőegység csere esetén,
- bármilyen ACC-vel kapcsolatos
reklamáció esetén.

A kalibrációhoz szükség van egy beállító készülékre (VAS 6430/1 és VAS 6430/2), egy futómű-ellenőrző padra, gyorsfelfogatókra, valamint a merőfejekre, illetve egy gépjármű diagnosztikai mérőműszerre (VAS 5051B).

A beállítás megkezdése előtt a hibatárolóból a hibakódot ki kell törölni. A radaregység lencséjének szennyeződésmentesnek kell lennie. A gépjárművel a futómű-ellenőrző padra hajtunk, úgy hogy a jármű és a műszerállvány között 120-160 cm szabad helyet hagyjunk, ha ez nem megoldható, akkor a gépkocsit hátramenetben kell az ellenőrző padra állítani. A gépkocsit kézzel átrugóztatni, majd motor beindítás után a legmagasabb ezután pedig a normál szintnek megfelelő helyzetbe állítani. A jármű magassági helyzetét le kell mérni és a VAS 5051B mérőműszerben megadni.



A jeladó állásának 1 fokos vízszintes eltérése 180 méter távolságban már körülbelül 3,1 méter eltérést okoz, ez pedig azt eredményezheti, hogy egy a másik sávban haladó járművet fog a rendszer érzékelni, nem pedig a jármű saját sávjában lévőt.


Csatlakoztassuk a diagnosztikai berendezést és az akkumulátortöltő készüléket, majd válasszuk ki az ACC kalibrálási programot. Helyezzük fel a gyorsfelfogatókat és a mérőfejeket a kerekekre, és végezzük el a keréktárcsaütés kompenzációt a hátsó kerekeken, illetve az első kerekeket állítsuk az egyenes futásnak megfelelő helyzetbe. Miután a menettengely meghatározásra került az első kerekekre szerelt kerék jeladóktól mindkét oldalon kimérjük a szükséges 120-150 cm távolságot, így egy olyan egyenest kapunk, amely merőleges a menettengelyre. Erre az egyenesre kell állítani a műszerállványt, majd a számítógép utasításai alapján a megfelelő helyzetbe állítani, ügyelve a vízszintes és függőleges irányokra. Ezután helyezzük a VAS 6430/2 lézeres egységet a műszerállványra, és állítsuk be úgy, hogy a kibocsájtott lézerfény a radaregység házán található tükör közepére essen.


Sárvédő és kerékagy közötti távolság


Kalibráláskor ez a tükör fogja reflektálni a lézersugarat, amely a beállító táblába integrált lézerpointerből származik.
Miután a műszerállványt beállítottuk, és a diagnosztikai műszeren is megadtuk a szükséges paramétereket kezdődhet a tényleges kalibráció. A radaregység házán a tükör mellett található három csavar. Ezek közül az egyik csak forgáspontként funkcionál, a másik kettő pedig a horizontális és vertikális irányokba történő állítást teszi lehetővé. A VAS 6430/2 lézeres egység lézersugara a tükörről reflektálódva megjelenik a segédtábla skáláján. A rendszer akkor van tökéletesen beállítva, ha a lézersugár a visszaverődést követően az őt kibocsájtó fényforrásba tükröződik vissza. Amennyiben ez nem valósul meg, akkor a két állítócsavar segítségével olyan helyzetbe kell hozni a radar egységet, hogy a fény beesési pontja fedésbe kerüljön a kibocsájtási ponttal. Ez úgy történik, hogy a horizontális állítócsavar segítségével a lézerfényt a tábla függőleges középvonalára állítjuk, majd a másik állítócsavart is addig forgatjuk, míg a fény a vízszintes középvonalra nem kerül.


Visszatükrözödött lézerfény beesési pontja a táblán kalibrálás közben.


Kalibrálási elrendezés vázlata a VAS 6041 műszer segítségével. A beállító táblát a jármű előtt, a jármű menettengelyére merőlegesen kell elhelyezni. Ebben nyújtanak segítséget a futómű beállító pad és a kerekekre szerelt merőfejek

Amikor a pont teljesen fedésbe került a fényforrással, a beállítást megfelelőnek tekinthetjük. A helyes kalibrációról és a rendszer hibátlan működéséről próbaúton is meg kell bizonyosodnunk.

Eddig nem érkezett hozzászólás ehhez a cikkhez.

Amennyiben Ön is szeretne hozzászólni cikkeinkhez regisztráljon, majd jelentkezzen be az oldalra.